tapioka
Sponsor

Tapioka është një miell që prodhohet nga një bimë vendase në Amerikën Jugore dhe Qendrore – kassava. Në Shqipëri, popullariteti i tij po rritet vetëm, falë sasisë së madhe të përbërësve të vlefshëm. Çfarë duhet të dimë për tapiokën? Si të përgatisni një ëmbëlsirë me topa tapioke? Kontrollojmë sa kalori ka tapioka.

Tapioka është bërë nga kasava, një bimë ekzotike nga familja e shtyllës kurrizore. Niseshteja e kasavës (tapiokës) bëhet duke bluar zhardhokin e kasave për të formuar miell, perla ose thekon.

Sponsori ynë

Duhet mbajtur mend se zhardhokët e kasavës mund të hahen vetëm pas gatimit, sepse glikozidi i manihotoksinës që ato përmbajnë është helmues (shndërrohet lehtësisht në acid prusik). Tapioka gjithashtu mund t’i nënshtrohet një procesi tharjeje.

 1. Zbuloni shtatë ushqime të shëndetshme që mund të jenë helmuese

Tapioka është një produkt niseshte që përdoret më shpesh për të trashur shkumën, salcat, pelte, pudingat, si dhe për të bërë çaj me flluska dhe përdoret gjithashtu si zëvendësues i miellit tradicional.

 1. A e dini vlerën ushqyese të miellit pa gluten?

Tapioka është një burim i vlefshëm i vitaminave dhe mineraleve. Përfshin, ndër të tjera:

 1. vitaminë B1 (tiaminë);
 2. vitaminë B2;
 3. vitaminë B6;
 4. vitaminë C;
 5. vitaminë PP;
 6. zink;
 7. fosfor;
 8. magnezi;
 9. kaliumi;
 10. kalciumi;
 11. hekuri.

100 g tapiokë të papërpunuar ka rreth 358 kalori. Gjatë gatimit, tapioka rritet në vëllim duke thithur ujin. 100 g tapiokë të gatuar janë vetëm 159 kalori.

TAPIOKA – VETITË E NISESHTËS REZISTENTE

Tapioka është hipoallergjike dhe përmban proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme. Është gjithashtu pa gluten, duke e bërë tapiokën zgjedhjen perfekte për njerëzit me intolerancë ndaj glutenit (sëmundja celiac).

Vlen të dihet

Niseshteja rezistente ndaj fermentimit prodhon acide yndyrore me zinxhir të shkurtër, të cilat janë ushqim për bakteret e mira në trupin e njeriut. Në këtë mënyrë përmirëson funksionimin e sistemit tretës.

Niseshteja rezistente gjithashtu ka një efekt pozitiv në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak duke rritur ndjeshmërinë ndaj insulinës, prandaj rekomandohet për njerëzit me diabet të tipit 2. Konsumimi i tapiokës përmirëson prodhimin e glukozaminës, falë së cilës përmirëson funksionimin e kyçeve, si dhe lehtëson dhimbjet degjenerative.

tapioka

TAPIOKË DHE PROBLEME ME TRETJEN

Për shkak të faktit se tapioka përmban niseshte rezistente, rekomandohet për njerëzit që kanë probleme me tretjen:

 1. ulcera në stomak;
 2. kolit ulcerativ;
 3. Semundja Crohn.

Tapioka mund t’u jepet edhe personave që i janë nënshtruar operacionit.

Për shkak të vetive të saj për promovimin e shëndetit, tapioka mund t’u jepet fëmijëve. Mund të zëvendësojë me sukses drithërat ose makaronat. Për këtë arsye, mund të ushqehet me supë.

Për më tepër, vlen të kujtohet se vitamina K që përmbahet në tapiokë ka një efekt pozitiv në funksionimin e të gjithë trupit, përfshirë trurin.

Për të inkurajuar fëmijët të hanë zhardhokët, shtoni topa tapioke në lëngun e frutave.

Tapioka duhet të gatuhet në qumësht ose ujë në nxehtësi të ulët. Kur tapioka kthehet në topa të vegjël xhel, është gati për t’u ngrënë.

Zhardhoki i Cassava përmban përafërsisht. 30-40% niseshte, 5% sheqer dhe 2% proteina. Nëse vendosim të përpunojmë vetë zhardhokët e kasave dhe të mos blejmë produkte të gatshme, duhet t’i kushtojmë vëmendje përgatitjes së plotë të saj.

Për shkak të pranisë së manihotoksinës glikozide, zhardhokët e papërpunuar duhet të lahen mirë dhe të trajtohen me nxehtësi (të pjekura ose të ziera) përpara konsumimit. Falë këtij trajtimi, vetitë helmuese do të shpërbëhen.

Shume e rendesishme!

Është e rëndësishme të mbani mend se është e ndaluar të hani kasavë të papërpunuar.

Një pako 500 g tapiokë kushton rreth 300-400 lekë. Niseshteja e Cassava mund të blihet nga shumica e dyqaneve të ushqimit të shëndetshëm. Gjithashtu gjendet gjithnjë e më shumë në shumëllojshmërinë e supermarketeve. Mund ta gjeni edhe në Medonet Market: Tapiokë në granula VIVIO.

Megjithatë, në këtë rast, ia vlen të kujtojmë se mund të jetë një produkt me cilësi të ulët, ndaj ia vlen të kontrolloni vendin e origjinës në etiketën në anën e pasme të paketimit. Tapioka mund të blihet edhe në dyqanet online.

Tapioka derdhet më së miri në një kavanoz ose enë të mbyllur fort. Tapioka e thatë mund të ruhet në këtë mënyrë për të paktën dy vjet, por ia vlen të arrihet shumë më shpesh për shkak të vetive të tapiokës që promovojnë shëndetin.

 1. Zbuloni mënyrën e shëndetshme për të ruajtur ushqimin

Kur kombinohen me qumësht, qumësht kokosi ose ujë, perlat e tapiokës kanë një aplikim të ngjashëm me farat chia. Tapioka krijon një masë të trashë, si xhel, e cila është e përkryer për krijimin e ëmbëlsirave të shëndetshme.

Për të përgatitur një ëmbëlsirë tapioke, do të na duhet sheqer kallami (ksilitoli mund të jetë zëvendësues i tij), qumësht kokosi, pak kripë dhe ekstrakt vanilje. Topat e tapiokës duhet të derdhen ne qumësht dhe të lihen mënjanë për të paktën dy orë në frigorifer. Më pas shtoni sheqerin e kallamit, kripën dhe ekstraktin e vaniljes.

 1. Zbuloni si të përgatisni një ëmbëlsirë të shëndetshme orizi me luleshtrydhe

Pija e ftohtë duhet të zihet derisa topat të jenë të buta dhe transparente. Për ëmbëlsirë me topa tapioke, përgatitet edhe një mousse me bazë frutash të freskëta ose të ngrira.

Sponsored b
Previous articleDrini Zeqo largohet nga shtëpia e Big Brother VIP, zbulohet arsyeja
Next articlePërjashtohet një nga banorët e Big Brother VIP Albania