Home Aktualitet Reforma e arsimit profesional, bashkohen tre shkollat profesionale në Korçë

Reforma e arsimit profesional, bashkohen tre shkollat profesionale në Korçë

288
0
Sponsor

Si pjesë e reformës në sistemin e arsimit profesional në vendin tonë, edhe dy shkollat e tjera profesionale “Isuf Gjata” dhe “Irakli Tërova” në qytetin e Korçës janë bashkuar në një drejtori të vetme, nën emërtimin “Shkolla Profesionale Shërbime”. Pjesë e këtij bashkimi ka qënë edhe një filial i shkollës bujqësore që ndodhet në Pogradec. Për drejtoren e kësaj shkolle Tatjana Mero, kjo reformë synon të rrisë cilësinë e arsimit profesional.

Edhe pse eliminimi i Ervinit ndòdhi të martën, ky lájm u komentua shumë në rrjèt dhe u konsiderua si një lèvízje e qèllimshme prèj prodùksionit. Ndonëse Ervini nuk ka bërë ‘zhurmë’ brènda shtëpisë, ai ka patur gjíthnjë një márrëdhënie shumë të mirë dhe ka qenë përherë personi që është dashur prèj të gjíthë shtëpisë ku kjo gjë u vërtetua dhe nga reagimi që ata patën në momentin që u lexua zarfi nga prodùksioni, ku dalja e Ervinit tingëlloi pak kèq për to....

https://caushlia.com/skandal-eliminimi-i-ervinit-i-paracaktuar-detaji-trondites-qe-nxorri-zbuluar-tch/
#guantanamocity #gjader
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Clearwater, Florida, ku një 34-vjeçar shqiptar, Renato Muhaj vrau me armë zjarri ish-partneren e tij, Suela Saliaj dhe më pas rrëmbeu vajën e tyre 8 vjeçe. Mediat amerikane shkruajnë se Muhaj ka goditur të dy prindërit e tij dhe u ka marrë celularët në mënyrë që ata të mos telefononin policinë. Kur kanë hyrë në banesën e Muhajt, oficerët kanë gjetur të vdekur nënën e vajzës së tij Suela Saliajn....

https://caushlia.com/emrat-e-rende-ne-florida-34-vjecari-shqiptari-vret-gruan-dhe-rremben-vajzen/
Një dëgjesë publike e cila u kthye në protestë ka ndodhur në Fshatin Guras të njësisë administrative Buçimas në Pogradec. Këshilli Bashkiak kishte njoftuar për një dëgjesë publike sot në orën 15:00 me banorët e zonës, për të konsultuar projekt-vendimin e Këshillit Bashkiak Pogradec për depozitimin e inerteve në zonën e ish-Gurores pranë këtij fshati. Banorët kanë kontestuar këtë propozim me zë të lartë duke i vënë me shpatulla pas mureve këshilltarët....

https://caushlia.com/pogradec-degjesa-qe-u-kthye-ne-proteste-banoret-e-gurasit-kryetari-mos-te-bej-gaf-te-na-sjelli-plehra-plas-sherri/

Këtë vit është vënë re një rritje e interesit të të rinjve për arsimin profesional, duke bërë të mundur hapjen e 5 klasave të 10-ta, por sipas Meros pritshmëritë janë të larta pasi ka ardhur koha që të rinjtë tu drejtohen profesioneve.

Këtë vit shkollor janë regjistruar pranë Shkollës Profesionale Shërbime në Korçë rreth 80 nxënës, teksa në total në të gjitha drejtimet që ofron kjo shkollë ndjekin studimet rreth 400 nxënës.

Sponsored b
Previous articleI kushtoi barazimi me Moldavinë dhe Ishujt Faroe, Kombëtarja humbet vende në renditjen e FIFA-s
Next article“Jam i tmerruar, si mund të ndodhë ky arbitrim në Champions”, trajneri i Benfikës: Dhanë penallti që nuk ishte, dha karton të kuq që nuk ishte