Home Aktualitet PRESHI MREKULLIA E DIMRIT !

PRESHI MREKULLIA E DIMRIT !

715
0
Presh
Sponsor

PRESHI MREKULLIA E DIMRIT !

 

Sponsori ynë

⬇️E ka origjinen nga Azia Vogel dhe I perket te njejtes familje si qepa dhe hudhra.Preshi ka 95%uje ne perberje…

 

🌘Pjesa e bardhe e preshit ka sheqerna natyral.

Ndersa pjesa jeshile e tij ka me shume vitamina.

 

🌘”Bishtat” kane dhe vlera antikancerogjene sepse preshi permban ALICIN e cila prodhon ACID SULFENIC e cila ben , qe te neutralizoje radikalet e lira me shpejt se cdo lende tjeter dhe perfundimisht ben te mundur luftimin e kancerit.

Permban gjithashtu elementin shume interesant KAEMPFEROLI i cili lufton kancerin e stomakut dhe kanceri e zorres se trashe.

 

❤️✅Kam njohur nje zoteri te vertete vite para ,intelektual me emer..pas shume peripecive ne mjekesi..tumori i mushkrise i qe eleminuar dhe ai ja atribuonte midis te tjerave konsumit te larte te bishtave te prasit..

 

✅Preshi e ka kohen gjate dimrit dhe eshte me i shijshem dhe me me shume vlera ne ate kohe ,shmanguni bishtave te verdhe dhe bishtave qe sjane jo shume jeshil sa me te gjelber aq me me vlera jane.Kur ta blini merrni preshin qe ka me shume bishta jeshil dhe sa me te gjate.

✅Mendohet qe preshi sa me I madh te jete pra sa me I trashe aq me shume fibra ka ne perberjen e tij.

Vaji I nxjerre nga preshi, sherben per gripin dhe lehteson bronkitin,dhimbjet dhe infeksionet e veshit..

 

❤️PERMBAJTJA:

Ne 100 gram Presh ka: 60 kalori, 14gr karboidrate,1.5 gr proteina,0.3 gr yndyre,1,8 gr fibra,3.9 gr sheqerna.

 

❤️VITAMINAT: C;B6;B9;A;E,K

 

❤️LENDET MINERALE:

Mangan;Hekur;Kalium;Fosfor;Squfur;Natrium;Magnez,Kalcium,Selen.

 

❤️PERFITIMET:

 

▪️Zvogelon acidin ne urine

▪️Permison qarkullimin e gjakut

▪️Ndihmon ne permisimin e zerit te ngjirur

▪️Shton oreksin

▪️Ndihmon ne dhimbjet dhe guret ne veshka

▪️ E shkelqyer per moshen e trete dhe per nenat shtatzena

▪️Perdoret per edema te ndryshme te lekures

▪️Rekomandohet per kollen,ftohjen,eleminimin e gelbazes

▪️Largon gazrat nga zorra

▪️Permison reumatizem

▪️Lufton arteriosklerozen

▪️Ul nivelin e Depresionin

▪️ Parandalon kancerat

▪️Redukton kolesterolin e keq

▪️Lufton Sterilitetin

▪️Shton urinimin

▪️ Shton prodhimin e spermes

▪️Djeg dhjamin e barkut

▪️Permison sindromen e zorres se irrituar

▪️Ndihmon retinen e syrit per te pare me mire.

 

❤️Mos harroni zierja,kaverdisja per me shume se 15 minuta pothuaj demton rende elementet qe ai ka.

❤️Perdoreni ne Sallata te fresket ne vend te qepes✅

Altin Joka Nutricionist

Sponsored b
Previous articleMaliq/Zjarrfikësit pa telefon për rastet e emergjencës
Next articleGjykata Kushtetuese pezullon marrëveshjen me Italinë