Home Aktualitet Pasardhësit e të të persekutuarve të Holokaustit protestojnë kundër ‘gjenocidit’ të Palestinës...

Pasardhësit e të të persekutuarve të Holokaustit protestojnë kundër ‘gjenocidit’ të Palestinës nga Izraeli, midis atyre që janë arrestuar para shtëpisë së Sen. Chuck Schumer në New York.

494
0
Sponsor

Pasardhësit e të të persekutuarve të Holokaustit protestojnë kundër ‘gjenocidit’ të Palestinës nga Izraeli, midis atyre që janë arrestuar para shtëpisë së Sen. Chuck Schumer në New York.

Sponsori ynë

Policia arrestoi një grup protestuesish hebrej-pro-palestinezë jashtë shtëpisë së Chuck Schumer. Para udhëtimit të Schumer në Izrael, grupi i bëri thirrje atij të mbështeste një ndalesë zjarri në Gazë. Midis të arrestuarve ishin edhe rabinë dhe pasardhës të të të persekutuarve të Holokaustit, sipas “Zërit Hebrej për Paqen.”

 

Dhjetëra protestues u arrestuan jashtë shtëpisë së Chuck Schumer, Kryetarit të Grupit të Senatit të Shteteve të Bashkuara, në Brooklin të New Yorkut të hënën.

Grupi kërkoi që udhëheqësi demokrat të ndryshojë për një ndalim zjarri, pasi ai është gati të udhëhojë një delegacion të ndarë ndërkombëtarisht në Izrael këtë fundjavë, sipas WABC-TV të New Yorkut.

Arrestimet përfshinë rabinë dhe disa pasardhës të të të persekutuarve të Holokaustit, sipas Zërit Hebrej për Paqen, me shumë pjesëmarrës që mbanë një flamur që lexonte “Hebrenjtë thonë – Ndalojini Gjenocidin Kundër Palestinas” ndërsa bllokonin hyrjen në rrugën ku jeton senatori.

Sipas WABC-TV të New Yorkut, u arrestuan të paktën 57 individë. Grupi, përbërë kryesisht nga njerëzit hebrej të New Yorkut, këndonin “Jo në emrin tonë” gjatë protestës.

Deputeti i Shtetit të New Yorkut, Zohran K. Mamdani i Queens, mbrëmjen e të premtes u drejtua në X për të njoftuar se ai gjithashtu ishte arrestuar, shkruajtur se po kërkonte që Schumer të “mbështeste publikisht një ndalim zjarri në Gazë.”

“Sikurse bumbuli i luftës po rrah në të gjithë SHBA dhe palestinezët vazhdojnë të vriten pa dallim, kjo është koha për të dalë në këmbë,” tha Mamdani

Protesta në Brooklin ndodhi pas demonstratave të tjera pro-palestineze dhe kundër-demonstratave që kishin mbajtur në të gjithë qytetin e New Yorkut, në veçanti në Times Square në Manhattan.

Para udhëtimit të tij në Izrael, Schumer të premten deklaroi në X se do të kishte darkë Shabbat me familjen e tij.

Shumë individë në grupin pro-palestinez kanë dënuar vrasjen e civilëve të pafajshëm në Izrael, por kanë theksuar edhe vdekjet e palestinezëve që nuk kishin lidhje me sulmin e Hamasit ndaj Izraelit, i cili la të paktën 1,300 viktima në Izrael javën e kaluar.

Sipas ministrit të shëndetësisë së Gazës, më shumë se 2,200 palestinezë, përfshirë 500 fëmijë, janë vrarë që nga fillimi i konfliktit. Më shumë se 6,600 palestinezë janë plagosur, tha ai.

Forcat Ajrore Izraeliane të enjten thanë se kishin “hedhur rreth 6,000 bomba kundër objekteve të Hamasit” në Gazë, zonën e dendur të bregut lindor të Detit Mesdhe.

Goditjet kanë dëmtuar rëndë pjese të mëdha të lagjeve në Gazë.

Izraeli ka prekur edhe furnizimet e ushqimit, ujit, energjisë elektrike dhe naftës në Gazë. Ai ka dhënë rezidentëve të veriut të Gazës, më shumë se një milion njerëz, një afat për të evakuuar para një sulmi pritet në tokë. Ky afat është kaluar tashmë.

“Përjashto ushqimin, përjashto energjinë elektrike, përjashto naftën. Ankthi kryesor tani është nëse do të merrni, nëse do të mbijetoni,” tha Nebej Farsakh, përfaqësuesi i Gjysmëhënesit Palestinian për Gjymnashën në një deklaratë për The Associated Press.

Sponsored b
Previous articleGrupet hebraike ballafaqohen me arrestime gjatë protestave në mbështetje të Gazës.
Next articleNuk ka më thasë për të vdekurit në Gaza, ndërpritet energjia dhe në spitale