Home Aktualitet Grupet hebraike ballafaqohen me arrestime gjatë protestave në mbështetje të Gazës.

Grupet hebraike ballafaqohen me arrestime gjatë protestave në mbështetje të Gazës.

508
0
Sponsor

Rreth 80 protestues hebrej u arrestuan të premten në të pesë qytete kryesore të SHBA-së, siç shpallet në një komunikatë për shtyp nga Jewish Voice for Peace e cila u mor nga Newsweek. Ata kërkuan që zyrtarët në këto qytete të ndalojnë agresionin e Izraelit ndaj palestinezëve, duke shprehur frikën se mund të ndodhë një “gjenocid” në Gazë.

 

Sponsori ynë

Më shumë se 2,000 hebrenj, përfshirë studentë, rabinë dhe pasardhës të mbijetuesve të Holocaustit, protestuan në New York, San Francisco, Seattle, Chicago dhe Los Angeles, duke kërkuar nga zyrtarët e tyre të zgjedhur të parandalojnë një gjenocid të palestinezëve. Protestuesit u arrestuan ndërsa bllokonin rrugët jashtë shtëpive dhe zyrave të anëtarëve të Kongresit, sipas Jewish Voice for Peace, një organizatë progresive.

Protestat masive vijnë në momentin kur Izraeli lajmëroi 1.1 milionë persona në veri të Gazës të evakuojnë brenda 24 orëve, duke fuqizuar operacionin e tij në këtë rajon, pas sulmit të Hamasit javën e kaluar.

Më 7 tetor, Hamas drejtoi sulmin më të rëndë militant palestinez ndaj Izraelit në histori. Pas kësaj, Izraeli zhvilloi bombardime më të rënda të ndonjëherë në Gazë. Deri të shtunën, të paktën 1,300 persona kishin humbur jetën në Izrael, raportoi Associated Press, duke u bazuar në informacionin nga ushtria izraelite. Më shumë se 1,500 persona kishin humbur jetën dhe mbi 6,600 ishin plagosur në Gazë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Gazës, tha AP.

Sponsored b
Previous articleLajmet e fundit në lidhje me Izraelin dhe Hamasin: Irani i thotë Izraelit të ndalet para se të jetë vone
Next articlePasardhësit e të të persekutuarve të Holokaustit protestojnë kundër ‘gjenocidit’ të Palestinës nga Izraeli, midis atyre që janë arrestuar para shtëpisë së Sen. Chuck Schumer në New York.