Home Aktualitet Papa Françesku “përqafon” komunitetin LGBT: Kisha nuk ju refuzon

Papa Françesku “përqafon” komunitetin LGBT: Kisha nuk ju refuzon

661
0
Pope Francis smiles at the end of an audience with Slovakia's pilgrims in the Paul VI hall at the Vatican city on April 30, 2022. (Photo by Vincenzo PINTO / AFP) (Photo by VINCENZO PINTO/AFP via Getty Images)
Sponsor

Papa Françesku ka ngushëlluar komunitetin homoseksual të cilët ndiheshin të diskriminuar.

“Kisha është një nënë dhe i thërret të gjithë fëmijët e saj së bashku”, tha  Papa.

Sponsori ynë

Kështu Papa përsëriti edhe një herë hapjen e tij ndaj komunitetit LGBT.

Unë do të doja që ata ta shikonin jo si refuzim të Kishës, por si refuzim të njerëzve në Kishë”, tha ai.

Papa ofroi edhe dy këshilla të tjera se si të  jetohen marrëdhëniet me Zotin dhe me komunitetin fetar në përgjithësi, shkruan Tg Com. 

“Zoti është Atë dhe nuk mohon asnjë nga fëmijët e tij. Dhe stili  i Zotit është afërsia, mëshira dhe butësia . Në këtë rrugë do të gjeni Zotin”, tha ai.

“Do të doja që ata të lexonin librin e Veprave të Apostujve. Aty do të gjenin imazhin e Kishës së gjallë”, përfundoi Papa.

Sponsored b
Previous articleShqiperia dhuroi 1 mln euro por nuk do ta besoni sa ishte ndihma e Ukrainës për tërmetin në Shqipëri…
Next article8 MIJË EURO hoteli për finalen e Conference League/ Erion Veliaj: Është normale, janë dhomat e fundit!