Home Aktualitet Mjafton vetëm 1 lugë, kjo erëz që të gjithë e kemi në...

Mjafton vetëm 1 lugë, kjo erëz që të gjithë e kemi në shtëpi shëron disa nga sëmundjet më të përhapura

1000
0
Sponsor

Për shkak të aromës së fortë, rigoni zakonisht përdoret si erëz në kuzhinë. Por shumica nuk e dinë, se ai ka edhe vlera të tjera të jashtëzakonshme.

Rigoni është përdorur për shekuj me radhë, në trajtimin e sëmundjeve të shumta. Çaji i rigonit është i pasur me antioksidantë, duke mbrojtur dhe rivitalizuar qelizat e dëmtuara të trupit.

Sponsori ynë

 

Rigoni ka me bollëk acide yndyrore Omega-3, vitamina të tilla si E, A dhe C dhe minerale, duke përfshirë hekurin, kaliumin, magnezin, zinkun dhe kalciumin. Cilësitë e saj antiseptike pengojnë rritjen dhe shumëfishimin e mikroorga. nizmave të dëmshëm që pushtojnë trupin tuaj.

 

Çaji i rigonit, për shkak të efekteve të tij qetësuese, përdoret kryesisht si një kurë për problemet e sinusit, dhimbjeve të fytit dhe infeksione të ndryshme. Rigoni është i mbushur me antiviralë që i japin sistemit tuaj imunitar një nxitje, duke luftuar dhe duke parandaluar shumë sëmundje shëndetësore.

Për shembull:

Ndihmon me dhimbjet e kokës

Lufton infeksionet e veshit dhe sinusit

Stimulon oreksin

 

Mban peshën trupore optimal

Trajton kapsllëkun dhe problemet urinare

Ndihmon me urthin dhe lodhjen

Lehtëson sulmet e astmës

 

Trajton dhimbjet e fytit

 

Vret parazitët e zorrëve

 

Zvogëlon inflamacionin

 

Përmirëson funksionin e sistemit kardiovaskular

 

Përgatitja e çajit të rigonit

 

Përbërës:

2 lugë gjelle me rigon

Udhëzime

Në një enë zieni rigonin së bashku me dy gota ujë. E lini përreth 10 minuta. Në fund mund ta konsumoni (rekomandohet pa ëmbëlsues)

Sponsored b
Previous articleKrepa me miell qiqrash, super të shëndetshme!
Next articlePërplasi çiftin dhe vajzën 3-muajshe te vijat e bardha, lirohet Ajas Sulejmani