Home Aktualitet Krepa me miell qiqrash, super të shëndetshme!

Krepa me miell qiqrash, super të shëndetshme!

1111
0
Sponsor

Koha e përgatitjes: 15 minuta

 

Sponsori ynë

Koha e gatimit: 20 minuta

 

Receta për: 4 persona

Mielli i qiqrave i jep këtyre krepave një shije speciale, pa u penduar aspak për kaloritë që marrim (pasi janë të pakta).

Përbërësit

6 lugë gjelle miell qiqrash

2 vezë

1 gotë qumësht

1 tufë rukola e larë mirë

krem djathi

150 gram proshutë krudo

 

UDHËZIMET

Në një enë bashkoni miellin, vezët dhe qumështin.

I rrihni mirë me ndihmën e një piruni.

Vendosni në zjarr mesatar një tigan për krepa që të nxehet.

Shtoni 1/2 garuzhde nga masa e krepave që përgatitët.

E ktheni para e mbrapa në mënyrë që brumi të mpikset siç duhet.

Kështu veproni me të gjithë masën e krepave,

Në fund i mbushni me krem djathi, disa gjethe rukola dhe 2 feta proshutë krudo. Ju bëftë mirë!

Sponsored b
Previous articleNdahet nga jeta Ard Daullxhiu, ‘i mjeri më i famshëm’ në Shqipëri
Next articleMjafton vetëm 1 lugë, kjo erëz që të gjithë e kemi në shtëpi shëron disa nga sëmundjet më të përhapura