Home Aktualitet Mesazhi Pro-Palestinez i Gretës Thunberg bën të kthehet krye të vëmendjes

Mesazhi Pro-Palestinez i Gretës Thunberg bën të kthehet krye të vëmendjes

573
0
Greta Thunberg
Sponsor

Aktivistja suedeze e klimës Greta Thunberg po tërheq vëmendje të re për mbështetjen e saj të dukshme për palestinezët në Gazë në mes të thirrjeve për një pushim të armëve.

Thunberg, 20 vjeçe, postoi një foto të hënën te ndjekësit e saj në Instagram, që janë 14.6 milionë, ku shfaqet ajo dhe tre aleatë të tjerë që mbajnë shenja në favor të palestinezëve në Gazë, përfshirë “Unë jam me Gazën” dhe “Ky hebrenjë qëndron me Palestinën”. Një shenjë tjetër lexon, “Drejtësia klimatike tani!”

Më 7 tetor, Hamas udhëhoqi sulmin më të vdekshëm të militantëve palestinezë ndaj Izraelit në histori. Pas kësaj, Izraeli lançoi sulmet ajrore më të rënda ndonjëherë ndaj Gazës. Ministria e Shëndetësisë së Gazës i tha Associated Press të premten se janë vrarë 3,785 palestinezë dhe mbi 12,500 të tjerë janë plagosur. AP njoftoi se më shumë se 1,400 persona në Izrael janë vrarë.

Sponsori ynë

 

Një zëdhënës ushtarak izraelit tha se familjet e 203 personave që mendohet se janë rrëmbyer nga Hamas dhe janë dërguar në Gazë janë njoftuar.

 

“Sot ne protestojmë në solidaritet me Palestinën dhe Gazën,” shkroi Thunberg në një titull për imazhin, të ndarë gjithashtu me ndjekësit e saj në X (më herët Twitter), të cilët janë 5.4 milionë. “Bota duhet të flasë dhe të kërkojë një pushim të menjëhershëm të armëve, drejtësi dhe liri për palestinezët dhe të gjithë civilët të prekur.”

 

Incentivimi i Thunberg për një pushim të armëve është ndarë nga grupet pro-palestineze në Shtetet e Bashkuara, përveç anëtarëve progresivë të Kongresit që kanë kërkuar që administrata e Biden të jetë më e vendosur në bisedimet me Izraelin dhe vendet e Lindjes së Mesme për të shpëtuar jetët e pafajshme të izraelitëve dhe palestinezëve.

Përdoruesit e mediave sociale kanë tentuar të kuptojnë lidhjen midis luftës në Lindjen e Mesme dhe ndryshimit të klimës, siç e promovoi Thunberg, e cila u arrestua të martën në Londër për protestën ndaj Forumit të Inteligjencës së Energjisë, bashkë me bashkëpunëtorët e saj.

“Në titullin që shoqëron postimin e saj në Instagram, ajo pretendon se është ‘në grevë’, megjithëse është në grevë të përjetshme dhe nuk duket se ka pasur ndonjëherë një punë në emër të ndryshimit të klimës,” tha një përdorues i X-it. “Ajo nuk bëri asnjë përmendje të sulmit të Hamasit ndaj Izraelit, i cili vrau të paktën 1,300 persona dhe 200 pengje që mbahen të burgosur nga Hamasi.”

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Greta Thunberg (@gretathunberg)

Tamar Zandberg, një politikane izraelite e cila më parë ka shërbyer si ministre e mjedisit të vendit, iu drejtua drejtpërdrejt Greta Thunberg në X.

“Unë i përkas të majtës izraelite që e mbështet paqen dhe të drejtat e njeriut,” shkroi Zandberg. “Ajo që bëri Hamasi më 7 tetor nuk ka të bëjë as me këto vlera, as me pretendimin palestinez për liri.”

“Kështu që @GretaThunberg ‘qëndron me Palestinën’ – duke injoruar pengjet, 1,400 persona të vrarë në një sulm terrori dhe duke e refuzuar të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten,” shkroi gazetari David Collier në X. “Ajo izolon TË GJITHËN të shqetësuar për klimën që nuk mbështesin terroristët e Hamasit. Thunberg është vërtet një idiot i çmuar.”

“Greta Thunberg në fund tregon fytyrën e saj të vërtetë duke qëndruar me terroristët dhe duke mbështetur masakrat,” tha një përdorues tjetër i X-it. “Dhe në qoftë se kishit ndonjë dyshim, llogaria e saj nuk thotë asnjë fjalë për 1,400 civilët izraelitë të vrarë nga miqtë e saj të Hamasit.”

Një zëdhënës i Thunberg i referoi Newsweek te postimet e saj në mediat sociale dhe refuzoi të përgjigjej kritikëve të postimit dhe pse aktivistja nuk ka përmendur ose ka bërë ndonjë dënim publik të sulmit të 7 tetorit nga Hamas.

Postimi i Thunberg gjithashtu mori lavdim, përfshirë nga mbështetës të pro-Palestinezëve dhe aktivistë të ndryshimit të klimës.

“Aq i lumtur që shoh Greta Thunberg në fund që është në solidaritet me Palestinën dhe çlirimin e saj,” shkroi një aktivist për drejtësi klimatike në X. “Dy vjet më parë, ajo zuri një qëndrim neutral, por ne mund të mësojmë dhe të zhvillohemi gjithmonë. Mjedisi nuk mund të koekzistojë me gjenocidin, aparteheidin dhe kolonializmin e vendosur.

Sponsored b
Previous articleLajçak: Unë e mbaj anën e BE-së – sulmi i 24 shtatorit ka ndryshuar shumë gjëra
Next articleNdahet nga jeta futbollisti legjendar anglez, Sir Bobby Charlton