Home Aktualitet Doli në mbështetje të Palestinës, arrestohet aktivistja Greta Thunberg

Doli në mbështetje të Palestinës, arrestohet aktivistja Greta Thunberg

478
0
Sponsor

Aktivistja e klimës u mor nga policia e Met pasi protestuesit denoncuan takimin e drejtuesve dhe ministrave të karburanteve fosile

 

Greta Thunberg u arrestua pasi iu bashkua qindra protestuesve që u mblodhën në një hotel me pesë yje në Londër të martën në mëngjes për të denoncuar një takim të quajtur “Oscars of Naft”.

Pamjet treguan aktivisten suedeze të klimës duke u futur në pjesën e pasme të një furgoni nga policia pasi mori pjesë në protestat që bllokuan hyrjet e InterContinental në Park Lane, vendi i Forumit të Inteligjencës së Energjisë (EIF), i cili bashkon drejtuesit e karburanteve fosile dhe qeverinë. ministrat.

Sponsori ynë

Kritikët e kanë quajtur ngjarjen “konferenca e parave me vaj”, në një shenjë të emrit të saj të mëparshëm, konferenca Oil & Money.

Duke iu drejtuar gazetarëve përpara se t’i bashkohej protestës, Thunberg tha: “Pas këtyre dyerve të mbyllura në konferencën e naftës dhe parave, politikanët pa kurriz po bëjnë marrëveshje dhe kompromise me lobistët nga industritë shkatërruese, industria e karburanteve fosile.

“Njerëzit në të gjithë botën po vuajnë dhe po vdesin nga pasojat e krizës klimatike të shkaktuar nga këto industri, të cilët ne i lejojmë të takohen me politikanët tanë dhe të kenë akses të privilegjuar.

“Elitat e konferencës së naftës dhe parasë, nuk kanë ndërmend të tranzicionit. Plani i tyre është të vazhdojnë këtë kërkim shkatërrues për fitime. Kjo është arsyeja pse ne duhet të ndërmarrim veprime të drejtpërdrejta për ta ndalur këtë dhe për të nxjerrë paratë e naftës nga politika. Ne nuk kemi zgjidhje tjetër veçse të vendosim trupat tanë jashtë kësaj konference dhe ta prishim fizikisht [atë]

Kujtojmë se vetem disa ditë më parë aktivistja doli hapur në mblshtetje të Palestines lajmi këtu

Sponsored b
Previous articleDi Biagio jep dorëheqjen në transmetim direkt: Respekt për Dinamon, nuk bëhem barrë për skuadrën
Next articleDeklaroi se Izraeli po kryen krime lufte. Dorehiqet nga posti