Home Aktualitet SHIKIMI I FOTOVE DHE VIDEOVE TË KAFSHËVE TË LEZETSHME ËSHTË I MIRË...

SHIKIMI I FOTOVE DHE VIDEOVE TË KAFSHËVE TË LEZETSHME ËSHTË I MIRË PËR TRURIN

1044
0
Sponsor

Ndonjëherë duket sikur lajmet e këqija nuk kanë fund në burimet e mediave sociale. Rrëzimet e avionëve dhe tragjedi të tjera, premtime të paplotësuara nga politikanë, rritje çmimesh dhe përkeqësim i situatës ekonomike… Duket se gjëja më e arsyeshme është thjesht mbyllja e Facebook-ut dhe kthimi nga bota virtuale në jetën reale. Por ndonjëherë, për një arsye ose një tjetër, kjo nuk është e mundur. Megjithatë, është në fuqinë tonë të gjejmë një “antidot” në pafundësinë e të njëjtit internet. Për shembull, shikoni imazhet … e kafshëve foshnja.

Një “terapi” e tillë mund të duket joshkencore, por në fakt, efektiviteti i kësaj qasje konfirmohet nga rezultatet e hulumtimit. Kur shikojmë diçka të lezetshme, nivelet e stresit ulen, produktiviteti rritet dhe ky aktivitet gjithashtu mund të forcojë martesën tonë.

Sponsori ynë

Natyra e emocionit tonë u shpjegua nga psikologu austriak i kafshëve Konrad Lorenz: ne jemi të tërhequr nga krijesat me kokë të madhe, sy të mëdhenj, faqe të shëndosha dhe ballë të mëdhenj, sepse ato na kujtojnë foshnjat tona. Kënaqësia që paraardhësit tanë i jepnin soditjes së foshnjave të tyre, i bëri ata të kujdeseshin për fëmijët. Kështu është edhe sot, por simpatia jonë shtrihet jo vetëm për këlyshët e njeriut, por edhe për kafshët shtëpiake.

Studiuesja e komunikimit masiv, Jessica Gall Myrick, ka studiuar emocionet që ngjallin tek ne kafshët qesharake, foto dhe video të të cilave i gjejmë në internet dhe zbuloi se ndjejmë të njëjtën ngrohtësi si kur ndërveprojmë me foshnjat e vërteta. Për trurin, thjesht nuk ka asnjë ndryshim. “Edhe shikimi i videove të koteleve i ndihmon subjektet e testimit të ndihen më mirë: ata ndjejnë një rritje të emocioneve dhe energjisë pozitive.”

Studimi i Myrick përfshiu 7000 njerëz. Ata u intervistuan para dhe pas shikimit të fotove dhe videove me macet dhe doli që sa më gjatë t’i shikoni, aq më i theksuar ishte efekti. Shkencëtarët sugjeruan që duke qenë se imazhet ngjallnin emocione pozitive tek subjektet, ata prisnin të njëjtat emocione nga shikimi i fotove dhe videove të ngjashme në të ardhmen.

Ndoshta është koha për të hequr ndjekjen e “të pasurve dhe të famshëmve” dhe për të ndjekur “ndikuesit” me bisht dhe gëzof.

 

Sponsored b
Previous articleKush është Mohammed bin Zayed, Presidenti i ri i EBA! Emrin e babait të tij mban Aeroporti i Kukësit! Pranë shqiptarëve me ndihmën bujare në luftën e Kosovës dhe pas tërmetit
Next articleVIDEO/ Dinamo bie zyrtarisht në të Parën, Tirana fiton edhe klasiken, Egnatia në Play Out