Home Aktualitet Kush është Mohammed bin Zayed, Presidenti i ri i EBA! Emrin e...

Kush është Mohammed bin Zayed, Presidenti i ri i EBA! Emrin e babait të tij mban Aeroporti i Kukësit! Pranë shqiptarëve me ndihmën bujare në luftën e Kosovës dhe pas tërmetit

832
0
Sponsor

Zgjedhja e Mohammed bin Zayed si Presidenti i ri i Emirateve të Bashkuara Arabe është një lajm i mirë për shqiptarët. Prej vitesh ai ka ndihmuar vendin tonë me financime konkrete që kanë ndihmuar ekonominë, por edhe në situata të rëndë kombëtare si ajo e pas tërmetit të nëntorit 2019.

Aeroporti i Kukësit sot, ‘Zayed, Flatrat e Veriut’, si një investim direkt i Emirateve të Bashkuara Arabe, mban emrin e babait të tij, një prej personave më të pasur në botë, princi i ndjerë i kurorës së Emirateve të Bashkuara Arabe, Zajed bin Sultan Al Nahjan (Zayed bin Sultan Al Nahyan). Ky i fundit ka ndërruar jetë më 2 nëntor të vitit 2004, në moshën 86-vjeçare por do të mbahet mend nga shqiptarët për ndihmën e madhe që dha për shqiptarët e Kosovës, në vitet e vështira të lutës me Serbinë kur miliona lanë shtëpitë e tyre për u larguar nga horrori serb.

Sponsori ynë

Atë kohë këtu erdhën shumë njerëz nga e gjithë bota, mes tyre princi i kurorës Mohammed bin Zayed (Presidenti që u zgjodh sot), i biri i sheikut Zayed, dhe u kujdesën të ndihmonin ata që i largoheshin spastrimit etnik. Mohammed bin Zayed gjithmonë ka kujtuar më parë se si ati e merrte dy herë në ditë në telefon dhe i përsëriste “bëni kujdes në shpërndarjen e ndihmave dhe asnjë familje mos u mungojë ushqimi dhe uji dhe të mos ndodhë që askush të ndjejë dallim për arsye fetare”.

Ishte viti 1999 kur Sheiku Mohammed Zayed mbërriti në verilindje të Shqipërisë për të ndihmuar, së bashku me njerëz të tjerë.

Që prej atëherë ai është kujtuar gjithmonë me mirënjohje nga shqiptarët.

Do të vinte tërmeti tragjik i 26 nëntorit 2019, që i mori jetën 51 qytetarëve shqiptarë, por edhe shkaktoi dëme të jashtëzakonshme në një pjesë të konsiderueshme të vendit. Pas kalimit të fazës së emergjencës duhet tashmë të fillohej puna me rindërtimin.  Shqipëria kërkoi ndihmë tek të gjithë miqtë e saj dhe Emiratet e Bashkuara Arabe me Sheikun Mohammed bin Zayed do të ishin aty.

Emiratet e Bashkuara Arabe dhe udhëheqësi i tyre bënë përpara dhe qenë nga të parët dhe falë tyre e falë udhëheqjes së këtij vendi dhe bujarisë së njerëzve të këtij vendi, sot kemi një lagje krejt të re që po ndërtohet në periferi të Durrësit.  Plot 70 milionë dollarë totalisht të dhuruara popullit shqiptar ishin një prej ndihmave më bujare në ato ditë të vështira.

Sponsored b
Previous articleHepatiti akut misterioz tek fëmijët: gjendet shkaku, përditësimet e fundit
Next articleSHIKIMI I FOTOVE DHE VIDEOVE TË KAFSHËVE TË LEZETSHME ËSHTË I MIRË PËR TRURIN