Home Aktualitet Pas koronavirusit, në Kinë shfaqet virusi i minjve, vdes një burrë

Pas koronavirusit, në Kinë shfaqet virusi i minjve, vdes një burrë

350
0
Sponsor

Sipas mediave shtetërore kineze, një banor i provincës Yunnan, Kinë, ka vdekur teksa po udhëtonte nga një virus i ri me emrin hantavirus.

Në kohën kur bota po lufton me koronavirusin, sëmundje të tjera si gripi i derrit dhe gripi i shpendëve gjithashtu kanë filluar shqetësimet në disa vende.

Sponsori ynë

Një sëmundje e tillë, që po nxjerr kokën në Kinë, e cila ende po lufton me koronavirusin, është hantavirusi.

Në Twitter, Global Times i Kinës shkruajti se një burrë kishte dalë pozitiv për Hantavirus.

Por, çfarë është hantavirus?

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) thonë se hantaviruset janë një familje e viruseve, e cila transmetohet kryesisht nga brejtësit dhe mund të tregojë sindroma të larmishme të sëmundjes tek njerëzit. Emri i hantavirus ndryshon në varësi të rajonit. Në Amerikë, ajo njihet si hantaviruse “New World”, ndërsa në Evropë dhe Azi, ajo njihet si hantaviruse “Old World”.

Hantaviruset e “New World” mund të shkaktojnë sindromën pulmonare të hantavirusit (HPS), ndërsa hantavirusi i “Old World” mund të shkaktojë ethe hemorragjike me sindromën renale (HFRS).

Simptomat e hantaviruseve

Simptomat e hershme të HPS përfshijnë lodhje, ethe dhe dhimbje të muskujve, veçanërisht në kofshë, vithe, shpinë dhe ndonjëherë edhe shpatullat. Një person i infektuar mund të ketë gjithashtu dhimbje koke, marramendje, të dridhura dhe probleme të barkut.
Në rast të simptomave të vona, zakonisht pas katër deri në 10 ditë, dikush mund të shfaqë kollitje dhe gulçim. Mund të jetë fatale edhe në disa raste

Sponsored b
Previous articleMinistrat e Jashtëm të BE i thonë “Po” negociatave me Shqipërinë dhe Maqedonin e Veriut
Next articleVëllai i Arbër Hajdarit i prekur nga koronavirusi