Home Aktualitet Një luftë kolosale Izrael-Iran është shumë më afër se sa e imagjinonte...

Një luftë kolosale Izrael-Iran është shumë më afër se sa e imagjinonte dikush

779
0
Udhëheqësi i Hezbollahut Hassan Nasrallah takohet me Hamasin dhe Xhihadin Islamik Palestinez
Sponsor

Ndërsa Izraeli debaton për kohën dhe shtrirjen e një inkursioni tokësor në Gaza, (i komplikuar tmerrësisht nga mbi 200 pengjet e marra nga Hamasi), ajo nuk mund të lejojë të injorojë kërcënimin e mundshëm që vjen nga Libani dhe Siria në veri dhe verilindje në formën e Hezbollahut. dhe mbështetja e grupeve të milicisë në të ashtuquajturin “Boshti i Rezistencës” i Iranit. Të përkushtuar ndaj eliminimit të shtetit të Izraelit, Hezbollahu ka bërë një rrugë të gjatë që nga fillimi i tyre i vogël në Liban duke organizuar bomba vetëvrasëse dhe rrëmbime.

 

Të mbështetur materialisht dhe politikisht nga Irani, ata tani janë një forcë për t’u llogaritur brenda në Liban, ku ata luajnë një rol zakonisht keqdashës në ndarjen e mëtejshme të një vendi tashmë të destabilizuar. Dhe nga jashtë ata luajtën një rol kyç me urdhër të Iranit në mbajtjen e Bashar al Asadit në pushtet në Siri. Ata prej vitesh kanë qenë aleatë të Hamasit.

Sponsori ynë

Edhe pse nuk ka asnjë tregues të caktuar për bashkëpunimin e tyre në sulmin e 7 tetorit, nuk do të ishte befasi. Që Hamasi të ketë nisur një operacion kaq kompleks dhe të guximshëm nga deti, ajri dhe toka në të njëjtën kohë dhe të mashtrohet aftësia e frikshme e inteligjencës izraelite në proces, shënon një ndryshim kaq hap në aftësinë e Hamasit, saqë në vend të kësaj sugjeron planifikim dhe trajnim të kujdesshëm të organizuar me ndihmën e të tjerëve. .

Shqetësimi i Izraelit, ndërkohë që përgatit operacionin e tij në Gaza për të prerë kokat e udhëheqjes politike dhe ushtarake të Hamasit, duhet të luftojë njëkohësisht në një front të dytë kundër Hezbollahut. Udhëheqësi i Hezbollahut, Hassan Nasrallah, mund të hezitojë të ngatërrojë forcat e tij shumë me Izraelin pasi përgjigja e pashmangshme izraelite brenda Libanit do të luante shumë keq me komunitetet joshiite atje. (Izraeli dhe Hezbollahu luftuan një luftë të përgjakshme në vitin 2006, e cila çoi në një pushtim izraelit). Në vitet e fundit, ajo ka luajtur një rol të madh në mbështetjen e politikave të Iranit në rajon, veçanërisht në Siri me një kosto të madhe përsa i përket ushtarëve dhe materialeve.

Nasrallah mund të mendojë se është më mirë të rigrupohet dhe të konsolidohet. Në fund të fundit, fokusi i tij është kryesisht në ushtrimin e pushtetit në Liban në shërbim të Iranit. Por Hezbollahu publikoi dje një llogari dhe një foto të një takimi që lideri i tyre zhvilloi me liderët e Hamasit dhe Xhihadit Islamik, ku ata diskutuan “çfarë duhet të bëjnë partitë e Boshtit të Rezistencës… për të realizuar një fitore të vërtetë për rezistencën në Gaza dhe Palestinën dhe për të ndalur agresionin brutal”.

Ndërsa reagimi fillestar i Hezbollahut ndaj sulmit të Hamasit ishte shumë mbështetje retorike, por aktivitet i kufizuar ushtarak, kohët e fundit Hezbollahu ka lëshuar raketa të sofistikuara antitank në veri të Izraelit me kundërsulme të parashikueshme izraelite. Dhe vuajtja e perceptuar në shkallë të gjerë nga civilët palestinezë në vazhdën e inkursionit izraelit në Gaza mund të detyrojë dorën e Nasrallah. Në të vërtetë ai mund të tundohet nga fakti se Izraeli do të jetë aq shumë i përkushtuar ndaj operacionit të tij në Gaza sa të ketë relativisht pak burime në dispozicion për

 

Edhe pa Iranin, ai ka asete të konsiderueshme ushtarake në Libanin jugor dhe ndryshe nga Hamasi ka kapacitetin për të lëshuar raketa më të fuqishme që mund të arrijnë të gjithë Izraelin dhe potencialisht të mposhtin mbrojtjen e tij të Kupolës së Hekurt. Disa nga udhëheqësit e Hezbollahut mund të pyesin, nëse jo tani, kur? Takimi trepalësh me Hamasin dhe Xhihadin Islamik mund të ketë bërë fillimin e armës.

Kjo ngre spektrin e një përshkallëzimi të madh. Pas viteve të një lufte në hije, një konflikt i drejtpërdrejtë izraelito-Iran, i nxitur pjesërisht nga bindja e Izraelit se Irani tani mund të ketë arritur një prag të armëve bërthamore, duket një mundësi reale. Nëse vetë Irani do të përfshihej – dhe retorika e saj po bëhet më e ashpër nën Udhëheqësin Suprem Ali Khamenei – kjo mund të çojë lehtësisht në një sulm izraelit ndaj vetë Iranit, ndoshta duke tërhequr forcat amerikane dhe një përshkallëzim të përgjithshëm në një nivel rajonal të një niveli tashmë të ndezshëm. situatë.

Vendimi i SHBA-së për të dërguar dy task forca detare për t’i dalë jashtë Libanit është menduar qartë si një parandalues, një paralajmërim për Hezbollahun dhe Iranin që të mos përfshihen më tej. Por maturia shpesh pengohet nga llogaritjet e gabuara dhe, në një kohë kur shërbimi më i famshëm i inteligjencës i rajonit është mashtruar plotësisht, rreziqet e keqkuptimit dhe gabimeve që derdhin vaj mbi flakët janë të larta. Do të ishte një organ i guximshëm që do të vinte bast kundër një konflikti të zgjeruar.

Sir Ivor Roberts është një ish-ambasador britanik dhe ishte kreu i antiterrorizmit në Ministrinë e Jashtme.

Sponsored b
Previous articleSulm masiv në SHBA, 22 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur, agresori ende i lirë
Next articleKonflikti tek ‘Kepi Rodonit’, arrestohet ish-deputeti Mark Frroku