Home Aktualitet “Mbi 300 të arrestuar pas tubimit në kompleksin e Kapitolit për të...

“Mbi 300 të arrestuar pas tubimit në kompleksin e Kapitolit për të protestuar kundër luftës ndërmjet Izraelit dhe Hamasit.”

148
0
Sponsor

Rreth 300 persona u arrestuan nga Policia e Kapitolit gjatë një proteste në shkallë të madhe të zhvilluar të mërkurën kundër luftës ndërmjet Izraelit dhe Hamasit, tha një zëdhënës i Policisë së Kapitolit.

Shumica u arrestuan për shfaqje në Kapitol, sipas zëdhënësit.

Qindra persona u mblodhën brenda dhe jashtë kompleksit të Kapitolit të Shteteve të Bashkuara të Mërkurën para arrestimeve. Disa prej protestuesve, të organizuar nga një grup i majtë hebre, pastaj hyrën në zyrën e Këshillit të Këshillit të Shtëpisë së Kanunit në pikat e ndërhyrjes së sigurisë të ndryshme dhe mblodhën në rotondën, tha zëdhënësi i policisë.

Sponsori ynë

Protesta në shkallë të madhe pasoi një ngjarje të ngjashme pranë Shtëpisë së Bardhë në fillim të javës, e cila gjithashtu rezultoi në dhjetëra arrestime.

Protestuesit, ashtu si të gjithë të tjerët, mund të hyjnë në kompleksin e Kapitolit në mënyrë ligjore dhe rrezikojnë çështje ligjore vetëm kur fillojnë të shkaktojnë ndotje, sipas zëdhënësit të policisë.

 

Departamentet e policisë nga rajonet përreth u thirrën për të ndihmuar në kompleks të mërkurën, përfshirë Policinë Metropolitane të Washingtonit dhe oficerë nga Virginia, sipas burimeve të zbatimit të ligjit.

Disa legjislatorë, të cilët kanë zyrat në Ndërtesën e Zyrave të Shtëpisë së Kanunit, kritikuan demonstruesit.

“Ironia është se Kushtetuta e Shteteve të Bashkuara i mbrojti lirinë këtyre protestuesve që të jenë krejtësisht budallenj,” shkroi Rep. Ryan Zinke, R-Mont., në një postim në X.

 

Sponsored b
Previous articleFevziu: Në Gaza nuk kishte asnjë fije bari, në lokal s’më linin të…
Next article“Vetëm për fitore në derbi”, Abilaliaj para Tiranës: Ndeshje e bukur, Shehi ka kontratë me bardheblutë