Home Aktualitet Londër, vritet imami i dyshuar për lidhje me terroristët e xhihadit

Londër, vritet imami i dyshuar për lidhje me terroristët e xhihadit

756
0
Sponsor

Predikuesit sirian të një xhamie fondamentaliste, që u godit për vdekje në rrugët e Londrës, i ishte kërkuar të jepte dorëheqjen si imam  për shkak të lidhjeve të xhamisë me ekstremizmin e xhihadit.

Abdul Hadi Arwani, 48 vjeç,  një kritik i madh i presidentit Bashar Al-Assad, u gjend i shtrirë brenda  një Volsvageni Passat, me plagë në gjoksin e tij, në një rrugë periferike të Londrës.

Sponsori ynë

Një ambulancë ajrore u thirr por ai u deklarua i vdekur në vendin e ngjarjes në Wembley, gjysmë ore më vonë. Predikuesi kishte gjashtë fëmijë, duke përfshirë edhe një vajzë një-vjeçare.

Gazeta “Evening Standard” raportoi se Z.ArWani ishte “detyruar” të jepte dorëheqjen si imam në xhaminë An-Noor në Acton, Londër, pasi xhamia dyshohej se kishte krijuar lidhje me predikuesit e  xhihadit dhe të dyshuarit terroristë.

Një  burim i policisë tha për Daily Mail se vrasja kishte të gjitha vulat e një “vrasje të sponsorizuar nga shteti “.  Z. Arwani ishte i përfshirë në demonstratat e dhunshme Anti-Assad jashtë ambasadës siriane  në Londër, tre vjet më parë.

Sponsored b
Previous articleFoto/ Veliaj tifoz vetëm i ekipit të Tiranës apo edhe i bashkisë
Next articleRënditja e FIFA-s, Shqipëria ngjit 4 vende, tashmë është e 57-ta