Home Aktualitet Konferenca e Izraelit: Pesë zhvillime kryesore në luftën Izrael-Hamas sot

Konferenca e Izraelit: Pesë zhvillime kryesore në luftën Izrael-Hamas sot

561
0
Gaza
Sponsor

Antonio Guterres, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, duhet të tërheqë pretendimet se Izraeli ka shkelur ligjin ndërkombëtar, ka thënë ministri i Brendshëm.

Në Gaza, OKB-ja paralajmëron se operacionet e ndihmës mund të detyrohen të mbyllen deri në fund të ditës për shkak të pakësimit të furnizimeve me karburant.

Këtu janë pesë zhvillimet kryesore këtë mëngjes:

Ministri i jashtëm i Izraelit duke folur ne OKB

 

1- Antonio Guterres duhet të tërheqë komentet e tij për Izraelin, ka thënë ministri i Brendshëm.

Sponsori ynë

Robert Jenrick iu kundërpërgjigj pretendimeve të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, António Guterres, i cili tha se ka pasur “shkelje të qarta të ligjit ndërkombëtar humanitar”.

“Ne nuk pajtohemi me këtë,” i tha Jenrick Sky News. “Ekziston një e drejtë e qartë në të drejtën ndërkombëtare që një komb të mbrohet, dhe kjo është ajo që po bën Izraeli.”

Kjo vjen pasi Eli Cohen, ministri i jashtëm izraelit, anuloi një takim të planifikuar me z. Guterres për komentet e tij, duke e pyetur atë: “Zoti Sekretar i Përgjithshëm, në çfarë bote jetoni?”

Gilad Erdan, ambasadori i Izraelit në OKB, shtoi se sekretari i përgjithshëm duhet të japë dorëheqjen menjëherë, duke thënë se ai nuk ishte i përshtatshëm për të udhëhequr organizatën.

2. OKB paralajmëron se operacionet e ndihmës në Gaza mund të mbyllen deri në fund të ditës

Agjencia e OKB-së për refugjatët UNRWA ka paralajmëruar se operacionet e saj në Gaza janë në pikën e thyerjes për shkak të pakësimit të furnizimeve me karburant.

“Nëse nuk marrim karburant urgjentisht, do të jemi të detyruar të ndalojmë operacionet tona në Rripin e Gazës që nga nesër mbrëma”, tha agjencia e OKB-së të martën.

Që nga fillimi i luftës, disa dhjetëra kamionë me furnizime thelbësore janë lejuar të kalojnë kufirin egjiptian në Gaza, shumë më pak se ç’duhet sipas agjencive të ndihmës.

Spitalet në Gaza raportohet se janë të mbingarkuar, me gjeneratorë që u mungon karburanti dhe strehimoret po rëndojnë nën presionin e rreth 1.4 milionë të zhvendosurve – më shumë se gjysma e popullsisë.

3. Sulmet ajrore izraelite vrasin tetë trupa siriane
Tetë ushtarë sirianë u vranë dhe shtatë u plagosën në një sulm izraelit ndaj pozicioneve ushtarake mbrëmë.

Agjencia shtetërore siriane e lajmeve (SANA) tha se “agresioni ajror” i Izraelit synoi disa pozicione ushtarake pranë qytetit jugperëndimor të Deraa rreth orës 1:45 të mëngjesit me orën lokale të së mërkurës.

Ushtria izraelite tha se avionët e saj kishin shënjestruar infrastrukturën e ushtrisë siriane dhe pozicionet e mortajave në përgjigje të lëshimeve të raketave nga Siria.

Sulmet në pozicionet ushtarake siriane erdhën mes frikës se konflikti midis Izraelit dhe Hamasit mund të përhapet në vendet fqinje.

4. Takohen figurat e Hezbollahut, Hamasit dhe Xhihadit Islamik Palestinez
Bisedimet janë zhvilluar midis liderit të grupit libanez Hezbollah dhe figurave të larta të Hamasit dhe Xhihadit Islamik Palestinez.

Hassan Nasrallah, udhëheqësi i Hezbollahut, ra dakord me Saleh al-Arouri të Hamasit dhe Ziad al-Nakhleh të Xhihadit Islamik mbi hapat që duhet të ndërmarrin në këtë “fazë të ndjeshme”.

“U bë një vlerësim i asaj se çfarë duhet të bëjnë palët e boshtit të rezistencës në këtë fazë të ndjeshme për të arritur një fitore të vërtetë të rezistencës në Gaza dhe Palestinë dhe për të ndaluar agresionin tradhtar dhe brutal kundër popullit tonë”, thuhet në një deklaratë.

Një letër e shkruar me dorë nga Nasrallah që lavdëron ata që kanë vdekur duke luftuar Izraelin – deklarata e tij e parë që nga fillimi i luftimeve – u publikua gjithashtu nga Hezbollahu.

5. Do të duhen vite për të identifikuar të gjitha viktimat e Hamasit, thotë ekipi izraelit mjeko-ligjor
Më shumë se dy javë pas sulmit të papritur të Hamasit, ekspertët izraelitë të mjekësisë ligjore janë ende duke punuar ditë e natë për të identifikuar të vdekurit.

Deri më tani ekipi ka identifikuar 784 trupa, 688 prej të cilëve u janë dhënë familjeve për varrim.

morg

 

 

Megjithatë akoma më shumë çanta trupash vazhdojnë të mbërrijnë çdo ditë pasi më shumë mbetje gjenden në shtëpitë, fshatrat dhe qytetet që sulmuan personat e armatosur.

Gilad Bahat, një oficer i lartë policie, tha: “Do të na duhen vite dhe nuk jam i sigurt se do të mund të kuptojmë ndonjëherë atë që pamë këtu. Unë jam duke folur personalisht. Mendova se kisha parë gjithçka. Dhe nga 7 tetori nuk mund të fle.

Sponsored b
Previous articleBerisha nuk shkon në gjykatë: Zbatoj Kushtetutën, akuzat janë të sajuara
Next articleQëlloi me karrige mësuesen gjatë orës së mësimit, arrestohet 16-vjeçari