Home Aktualitet GJKKO cakton detyrim paraqitje për Sali Berishën, ndalim te daljes jashtë ...

GJKKO cakton detyrim paraqitje për Sali Berishën, ndalim te daljes jashtë vendit priten ndalime të tjera

559
0
Sponsor

Kryedemokrati ka njoftuar konferencë urgjente për shtyp në orën 21:00. Masat e sigurisë lidhen me çështjen e privatizimit të ish-klubit Partizani në Tiranë, ku dhëndri i ish-kryeministrit, Jamarbër Malltezi akuzohet korrupsion dhe pastrim parash. 

TIRANË- Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka caktuar masë sigurie për ish-kryeministrin Sali Berisha. Pas ndalimit të dhëndrit, Jamarbër Malltezi, mëshet se për Berishën është caktuar masa e sigurisë “detyrim paraqitjeje” dhe ndalim dalje nga shteti.

Sponsori ynë

po

Kryedemokrati ka njoftuar konferencë urgjente për shtyp në orën 21:00. Masat e sigurisë lidhen me çështjen e privatizimit të ish-klubit Partizani në Tiranë, ku dhëndri i ish-kryeministrit, Jamarbër Malltezi akuzohet korrupsion dhe pastrim parash

 

Kallëzimi në SPAK

Më 17 nëntor 2020 Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, ka dorëzuar një kallëzim penal në SPAK, për privatizimin e kompleksit “Partizani”. Balla ka ngritur akuzë ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha, ish-ministrit të Mbrojtjes Arben Imami, anëtarë të tjerë të qeverisë së drejtuar nga Berisha, Jamarbër Malltezi dhëndrin e Sali Berishës, përfitues direkt i kësaj prone si dhe drejtues të shtabit të ushtrisë shqiptare bashkë me administratorët dhe aksionerët e dy kompanive ndërtuese në atë kompleks. Çështja është regjistuar për veprën penale të parashikuar nga neni 287 të Kodit Penal që parashikon ‘pastrim të produkteve të veprës penale’.

Sponsored b
Previous articleJamarbër Malltezi arrestohet në Aeroportin e Rinasit
Next articlePas arrestimit të Jamarbër Malltezit, urdhërohet sekuestrimi i pasurive të tij