Home Aktualitet A mund të ndihmojë Psyllium Husk me humbjen e peshës?

A mund të ndihmojë Psyllium Husk me humbjen e peshës?

586
0
psyllium husk
psyllium husk
Sponsor

Një ilaç popullor për humbjen e peshës është psyllium ( Plantago ovata ), një bimë që prodhon lëvore të farës që janë të pasura me fibra të tretshme (një nga dy llojet kryesore të fibrave dietike). Lloji i fibrave të tretshëm në psyllium njihet si lulëzim. Kur është e përzier me ujë, ajo ngjitet në një xhel.

Ju ndoshta keni parë psyllium në farmacinë tuaj lokale në rreshtin laksativ.

Sponsori ynë

Kur psyllium është në zorrët tuaja, ajo thith ujë, zbut jashteqitjen dhe e bën atë më të lehtë për të kaluar.

 

Arsyet Njerëzit marrin Psyllium për Humbje Peshe

Gjetur në ushqime si fara lini dhe bishtajore, fibër shpjegueshëm është menduar për të ndihmuar në kontrollin e sheqerit në gjak dhe për të ndihmuar në uljen e kolesterolit. Përveç kësaj, fibra psyllium thuhet se e shtypë oreksin. Ajo zgjerohet për të formuar një substancë xhel-like në zorrë, të cilat mund të ju ndihmojë të ndiheni më të plotë për më gjatë dhe për të promovuar humbje peshe.

Fibra Psyllium përdoret gjithashtu për të lehtësuar kapsllëkun, për të përmirësuar simptomat e disa llojeve të sindromit të zorrëve nervoz (IBS), për të bërë jashtëqitjet të lirshme dhe për diarre dhe për të rregulluar sheqerin në gjak në njerëzit me diabet. Për shkak të aftësisë së saj për të promovuar rregullsinë e zorrëve, psyllium thuhet gjithashtu se pastron zorrës së trashë.

Në Shtetet e Bashkuara, futja e rekomanduar e përditshme e fibrave është 38 gramë për burrat dhe 25 gram për gratë nën 50 vjeç. Nëse jeni mbi 50 vjeç, rekomandimet janë 30 gramë për burrat dhe 21 gramë për femrat.

Shumica e të rriturve konsumojnë 15 gram ose më pak në ditë.

Psyllium është një burim relativisht i lirë dhe i disponueshëm i fibrave. Një lugë çaji me lëvore psyllium ka rreth tre gram fibra.

 

A ndihmon Psyllium me të vërtetë me humbjen e peshës?

Duke formuar një xhel të trashë në stomak, psyllium mund të rrisë plotësinë (dhe, nga ana tjetër, të dekurajojë overeating).

Deri tani, megjithatë, studimet mbi efektet psyllium mbi oreksin dhe peshën kanë dhënë rezultate të përziera. Këtu është një vështrim në disa gjetje nga hulumtimi në dispozicion për psyllium dhe humbje peshe.

Në një studim të botuar në oreksin në 2016, psyllium marrë para mëngjes dhe drekë për tre ditë rezultoi në më pak urinë dhe rritur plotësinë midis ngrënies krahasuar me një placebo. Nga dozat e testuara (3.4, 6.8 dhe 10.2g), dozë 6.8g siguroi përfitime më të qëndrueshme të ngopjes ndaj placebo.

Një tjetër studim i vitit 2016 (publikuar në Journalin e të ushqyerit ) zbuloi se njerëzit me diabet të tipit 2 që merrnin 10.5 gramë psyllium çdo ditë për tetë javë kishin një indeks më të ulët të trupit (BMI) në krahasim me ata që hëngrën dietë të rregullt për tetë javë. Përveç kësaj, agjërimi i sheqerit në gjak, insulinës dhe shënuesve të tjerë të gjakut u përmirësuan pas plotësimit psyllium.

Një studim i botuar në Revistën Ndërkombëtare të Mjekësisë Parandaluese më 2016, megjithatë, gjeti se 12 javë të plotësimit psyllium nuk kishin efekt mbi peshën ose indeksin e masës trupore (BMI) në njerëzit me sëmundje jo-alkoolike të mëlçisë.

Efektet anësore të mundshme

Megjithëse psyllium konsiderohet përgjithësisht i sigurt kur përdoret siç rekomandohet, mund të shkaktojë disa efekte anësore të tilla si gazi, bloating, dhimbje stomaku, diarre dhe vjellje.

Edhe pse e rrallë, disa njerëz kanë reaksione alergjike. Telefononi menjëherë mjekun tuaj nëse keni simptoma të pazakonta si:

  • Vështirësi në frymëmarrje ose gëlltitje
  • kruarje
  • Dhimbje stomaku

Është më mirë të filloni me një dozë të ulët dhe ngadalë të rrisni sasinë që merrni për një ose dy javë derisa të arrini dozën e rekomanduar. Mix atë mirë me sasinë e rekomanduar të ujit (zakonisht, një lugë çaji është e përzier me tetë ounces e lëngjeve).

Qëndrimi i hidratuar ndihmon në mbajtjen e stolit të butë dhe lehtëson lëvizjen e zorrëve. Marrja e psylliumit me lëngje të pamjaftueshme ose në doza të mëdha është një rrezik i mbytjes dhe gjithashtu mund të çojë në pengim të zorrëve.

Nëse kapsllëku juaj përkeqësohet gjatë kohës që jeni duke marrë psyllium, ndaloni ta merrni atë dhe bisedoni me mjekun tuaj.

Psyllium nuk duhet të merret nga njerëz me probleme stomaku akute (si apendiciti), pengesa të zorrëve ose spazma, vështirësi në gëlltitje, adenoma kolorektale ose ngushtim ose pengim kudo në traktin digjestiv. Njerëzit me sëmundje të veshkave dhe ata që marrin medikamente të caktuara mund të mos jenë në gjendje të marrin shtesë psyllium.

Miratimi

Ndërsa rritet futja e fibrave tuaj të tretshme nga ushqimet si fasulet dhe bizelet e thata, flaxseeds, kënaqur, fruta dhe perime mund të ju ndihmojë të mbajë më të plotë për më gjatë, aktualisht nuk ka dëshmi të mjaftueshme për të rekomanduar psyllium vetëm si një ndihmë për humbje peshe.

Nëse keni vështirësi të merrni fibra të mjaftueshme nga ushqimi ose keni shqetësime shëndetësore që mund të ndihmohen duke rritur futjen tuaj të fibrave të tretshme, duke shtuar një psyllium në dietën tuaj mund të jetë e dobishme. Nëse po mendoni ta provoni, atëherë është mirë që të flisni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor së pari për të diskutuar nëse është e përshtatshme për ju.

> Burimet:

> Abutair AS, Naser IA, Hamed AT. Fibrat e tretshme nga psyllium përmirësojnë përgjigjen glikemike dhe peshën e trupit në mesin e pacientëve të tipit 2 të diabetit (gjykimi i kontrollit të randomizuar). Nutr J. 2016 12 tetor; 15 (1): 86.

> Akbarian SA, Asgary S, Feizi A, Iraj B, Askari G. Studim Krahasues mbi Efektin e Plantago psyllium dhe Ocimum basilicum Seeds mbi Masat Antropometrike ne Pacientet Jo-alkolike te Dhjamit te Dhjamit. Int J Prev Med. 2016 10 tetor; 7: 114.

> Brum JM, Gibb RD, Peters JC, Mattes RD. Efektet e shtatësisë së psyllium në vullnetarë të shëndetshëm. Oreks. 2016 1 tetor; 105: 27-36.

> de Bock M, Derraik JG, Brennan CM, et al. Shtimi i Psyllium në adoleshent përmirëson shpërndarjen e yndyrës dhe profilin e lipideve: një gjyq i rastësishëm, i verbuar me pjesëmarrje, i kontrolluar nga placebo. PLoS Një. 2012; 7 (7): e41735.

> Kujdes: Informacioni i përmbajtur në këtë faqe është menduar vetëm për qëllime arsimore dhe nuk është zëvendësim për këshilla, diagnozë ose trajtim nga një mjek i licencuar. Nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha masat e mundshme, ndërveprimet e drogës, rrethanat ose efektet negative. Ju duhet të kërkoni kujdes të menjëhershëm mjekësor për çdo çështje shëndetësore dhe konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të përdorni mjekësi alternative ose të bëni ndryshime në regjimin tuaj.

Sponsored b
Previous articleMjekët në SHBA paralajmërojnë se skuterët elektrikë janë ndër produktet që po rrezikojnë fëmijët
Next articleBerisha e akuzon si urdhërues të arrestimeve politike, kush ia ka ‘kyçur gojën’ Edi Ramës?!