SHËNIM EDS: PËRMBAJTJA GRAFIKE - Palestinezët mbajnë një fëmijë të vdekur që u gjet nën rrënojat e një ndërtese të shkatërruar pas sulmeve ajrore izraelite në kampin e refugjatëve Nuseirat, Rripi qendror i Gazës
Sponsor

Qeveria e Bolivisë ka ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Izraelin, duke e akuzuar atë për kryerjen e “krimeve kundër njerëzimit” në Rripin e Gazës.

 

LA PAZ, Bolivi — Qeveria e Bolivisë ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Izraelin të martën, duke e akuzuar atë për kryerjen e “krimeve kundër njerëzimit” në Gaza, dhe Kili dhe Kolumbia tërhoqën ambasadorët e tyre në Izrael ndërsa kritikuan ofensivën ushtarake izraelite kundër militantëve të Hamasit.

Sponsori ynë

Zyrtarët bolivianë përmendën numrin e viktimave palestineze në Gaza që kanë rezultuar nga lufta e fundit Izrael-Hamas, por nuk përmendën sulmin e Hamasit ndaj Izraelit në fillim të konfliktit.

“Bolivia vendosi të prishë marrëdhëniet diplomatike me shtetin e Izraelit në shenjë mohimi dhe dënimi të ofensivës ushtarake agresive dhe disproporcionale izraelite që po ndodh në Rripin e Gazës”, tha Freddy Mamani, zëvendësministri i Jashtëm i Bolivisë, në një konferencë shtypi.

Kili vendosi të tërheqë ambasadorin e tij “përballë shkeljeve të papranueshme të ligjit ndërkombëtar humanitar të kryera nga Izraeli në Rripin e Gazës”, tha në një deklaratë Ministria e Jashtme e vendit të Amerikës së Jugut.

Presidenti i Kolumbisë, Gustavo Petro, gjithashtu njoftoi se po tërhiqte ambasadorin e vendit të tij në Izrael.

 

“Nëse Izraeli nuk e ndalon masakrën e popullit palestinez, ne nuk mund të qëndrojmë atje”, shkroi Petro në X, dikur Twitter.

Bolivia, Kili dhe Kolumbia kanë të gjitha qeveri të majta.

María Nela Prada, ministrja e Presidencës së Bolivisë, e cila është në detyrë ministre e Jashtme, akuzoi Izraelin për “kryerje të krimeve kundër njerëzimit në Rripin e Gazës kundër popullit palestinez”.

Ajo vazhdoi t’i bëjë thirrje Izraelit të “ndalojë sulmet në Rripin e Gazës që tashmë kanë rezultuar në mijëra viktima civile dhe zhvendosje të detyruar të palestinezëve”.

Kili gjithashtu bëri thirrje për “një fund të menjëhershëm të armiqësive”. Ai dënoi operacionet e Izraelit, duke thënë se ato “përbëjnë dënim kolektiv kundër popullatës civile palestineze në Gaza”.

 

Bolivia tha gjithashtu se “refuzon trajtimin armiqësor izraelit të aktorëve ndërkombëtarë që ofrojnë ndihmë humanitare në Rripin e Gazës”, tha Prada, duke shtuar se Bolivia do të dërgojë ndihma në Rripin e Gazës, megjithëse ajo nuk detajoi se çfarë mund të sjellë kjo.

 

Më 7 tetor, Ministria e Jashtme e Bolivisë tha vetëm se kishte “shqetësim të thellë për ngjarjet e dhunshme që ndodhën në Rripin e Gazës midis Izraelit dhe Palestinës”. Më 18 tetor, Ministria e Jashtme dënoi sulmet izraelite dhe theksoi “solidaritetin dhe mbështetjen tonë të palëkundur për popullin palestinez”.

Ministria e Shëndetësisë në Gaza thotë se më shumë se 8,500 palestinezë janë vrarë në luftë.

Sponsored b
Previous articlePatatja e ëmbël, ilaçi natyror për diabetin
Next articleAksidentoi për vdekje 14-vjeçaren, vihet në pranga shoferi